Oznakowanie poziome w zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych czy magazynach jest konieczne w celu podniesienia bezpieczeństwa. Ponadto służy również lepszej organizacji pracy. Dowiedz się, w jaki sposób poprzez malowanie oznakowania poziomego poprawisz standardy w swojej fabryce.

Linie i piktogramy w zakładach pracy – co wyróżniamy?

Linie i piktogramy umieszczone na nawierzchni drogi lub posadzce wewnątrz zakładu przemysłowego oznaczają nakaz stosowania się do przepisów ruchu drogowego lub wewnętrznych przepisów panujących w danym przedsiębiorstwie. Aby jednak gwarantowały większe bezpieczeństwo oraz lepszą organizację pracy, malowanie oznakowania poziomego musi być wykonane w pełni profesjonalnie.  W tym celu należy zadbać o powszechnie znane, określone w przepisach BHP lub Kodeksie Ruchu Drogowego piktogramy, a także odpowiednią jakość farb. Jakie oznakowanie poziome stosuje się w zakładach przemysłowych?

Wyznaczanie dróg

Drogi komunikacyjne w zakładach pracy zwykle wyznaczane są poprzez namalowanie ciągłych linii koloru białego lub żółtego. Wyznacza się je w celach oddzielania przestrzeni poruszania się pieszych oraz wózków widłowych czy wskazania dróg pożarowych i ewakuacyjnych. Ich celem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia w czasie pracy wypadków komunikacyjnych oraz przeprowadzenie sprawnej ewakuacji w razie zagrożenia.

Wyznaczanie stref pracy

W coraz większej liczbie zakładów wprowadza się system 5S, którego celem jest usystematyzowanie przebiegu pracy oraz podniesienie bezpieczeństwa i zapewnienie porządku. W tym celu wyznacza się miejsca, w których bezwarunkowo stać powinny używane do pracy maszyny, kontenery na odpady, nieużywane narzędzia. W magazynach wyznacza się również pola odkładcze i regały – pomaga to pracownikom magazynu w lokalizowaniu potrzebnych komponentów.

Oznaczenie stref podwyższonego ryzyka

W tym celu zwykle maluje się skośne pasy w kolorach żółtym oraz czarnym. Pracownicy znajdujący się w strefie podwyższonego ryzyka muszą zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw oraz stosować wymagane środki ochrony i zachować szczególną ostrożność.

Malowanie piktogramów

Na posadzkach w zakładach przemysłowych maluje się również piktogramy, które:

  • informują o zakazach i ograniczeniach (np. maksymalnych gabarytach pojazdów, ograniczeniach prędkości),
  • ostrzegają przed niebezpieczeństwem (np. śliską nawierzchnią, niskim stropem),
  • nakazują stosowanie się do przepisów lub ograniczeń.

Czym wykonuje się oznakowanie poziome?

Farby używane do malowania linii w zakładach przemysłowych muszą charakteryzować się określonymi cechami. Najważniejsze z nich to antypoślizgowość, właściwości odblaskowe oraz odporność na ścieranie i działanie środków chemicznych. Dlatego firmy wykonujące oznakowania poziome w fabrykach stosują:

  • farby drogowe – wyznacza się nimi ścieżki komunikacyjne, a także maluje piktogramy na fabrycznych posadzkach,
  • farby na bazie żywicy epoksydowej – są bardzo odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, zapewniają sterylność, można nimi malować całe połacie powierzchni.
Poprzedni artykułCeglana ściana? To jest to!
Następny artykułJakie mieszkanie wybrać dla rodziny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj