Oznakowanie poziome w zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych czy magazynach jest konieczne w celu podniesienia bezpieczeństwa. Ponadto służy również lepszej organizacji pracy. Dowiedz się, w jaki sposób poprzez malowanie oznakowania poziomego poprawisz standardy w swojej fabryce.

Linie i piktogramy w zakładach pracy – co wyróżniamy?

Linie i piktogramy umieszczone na nawierzchni drogi lub posadzce wewnątrz zakładu przemysłowego oznaczają nakaz stosowania się do przepisów ruchu drogowego lub wewnętrznych przepisów panujących w danym przedsiębiorstwie. Aby jednak gwarantowały większe bezpieczeństwo oraz lepszą organizację pracy, malowanie oznakowania poziomego musi być wykonane w pełni profesjonalnie.  W tym celu należy zadbać o powszechnie znane, określone w przepisach BHP lub Kodeksie Ruchu Drogowego piktogramy, a także odpowiednią jakość farb. Jakie oznakowanie poziome stosuje się w zakładach przemysłowych?

Wyznaczanie dróg

Drogi komunikacyjne w zakładach pracy zwykle wyznaczane są poprzez namalowanie ciągłych linii koloru białego lub żółtego. Wyznacza się je w celach oddzielania przestrzeni poruszania się pieszych oraz wózków widłowych czy wskazania dróg pożarowych i ewakuacyjnych. Ich celem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia w czasie pracy wypadków komunikacyjnych oraz przeprowadzenie sprawnej ewakuacji w razie zagrożenia.

Wyznaczanie stref pracy

W coraz większej liczbie zakładów wprowadza się system 5S, którego celem jest usystematyzowanie przebiegu pracy oraz podniesienie bezpieczeństwa i zapewnienie porządku. W tym celu wyznacza się miejsca, w których bezwarunkowo stać powinny używane do pracy maszyny, kontenery na odpady, nieużywane narzędzia. W magazynach wyznacza się również pola odkładcze i regały – pomaga to pracownikom magazynu w lokalizowaniu potrzebnych komponentów.

Oznaczenie stref podwyższonego ryzyka

W tym celu zwykle maluje się skośne pasy w kolorach żółtym oraz czarnym. Pracownicy znajdujący się w strefie podwyższonego ryzyka muszą zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw oraz stosować wymagane środki ochrony i zachować szczególną ostrożność.

Malowanie piktogramów

Na posadzkach w zakładach przemysłowych maluje się również piktogramy, które:

  • informują o zakazach i ograniczeniach (np. maksymalnych gabarytach pojazdów, ograniczeniach prędkości),
  • ostrzegają przed niebezpieczeństwem (np. śliską nawierzchnią, niskim stropem),
  • nakazują stosowanie się do przepisów lub ograniczeń.

Czym wykonuje się oznakowanie poziome?

Farby używane do malowania linii w zakładach przemysłowych muszą charakteryzować się określonymi cechami. Najważniejsze z nich to antypoślizgowość, właściwości odblaskowe oraz odporność na ścieranie i działanie środków chemicznych. Dlatego firmy wykonujące oznakowania poziome w fabrykach stosują:

  • farby drogowe – wyznacza się nimi ścieżki komunikacyjne, a także maluje piktogramy na fabrycznych posadzkach,
  • farby na bazie żywicy epoksydowej – są bardzo odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, zapewniają sterylność, można nimi malować całe połacie powierzchni.
Poprzedni artykułCeglana ściana? To jest to!
Następny artykułJakie mieszkanie wybrać dla rodziny?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj