Farba farbie nierówna. To oczywiste. Jeżeli więc zastanawiacie się, jak odpowiednio pomalować konkretne pomieszczenie, warto dokładnie przeanalizować to, co znajdziemy na sklepowych półkach. W końcu pomalowana ściana ma być w dobrym stanie przez dłuższy czas, nikt przecież nie ma ochoty odnawiać jej co roku.

Wędrówkę rozpoczynamy od najpopularniejszego rodzaju farby – depresyjnej, czyli takiej której rozcieńczalnikiem jest woda (dawniej określano ją mianem farby emulsyjnej). Wśród tego typu farb największą popularnością cieszą się farby akrylowe i lateksowe. Nadają się do wszystkich typów ścian i sufitów. Dostaniemy je w wersji matowej, satynowej a nawet błyszczącej. Po pomalowaniu nimi ścian możemy z łatwością czyścić je na sucho i na mokro. Jakich producentów polecam najbardziej? Nie będę specjalnie faworyzował, jednak warto abym przytoczył zainteresowanym, że najlepiej do tej pory sprawdziły się u mnie farby dulux, śnieżka, nobiles pory roku, tikkurilla oraz magnat style. Dodam jeszcze, że farby, zwłaszcza te lateksowe warto stosować w pomieszczeniach szczególnie podatnych na zabrudzenia, np. w kuchni, ponieważ farby te charakteryzują się większą wytrzymałością na mycie i szorowanie.

foto_Full

Oprócz farb depresyjnych produkowanych na bazie lateksu i żywic akrylowych  możemy również stosować farby innego typu, takie jak np. farby rozpuszczalnikowe. Są one produkowane z żywic akrylowych lub ftalowych i tworzą mocną i błyszczącą powierzchnię, która jest wyjątkowo odporna na czyszczenie i różne uszkodzenia mechaniczne. Idealnie nadają się do kuchni, oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a również do łazienek czy korytarzy. Do tej grupy farb zaliczane są również specjalne farby na plamy, które służą do zamalowywania uporczywych zabrudzeń, przed przystąpieniem do właściwego malowania.

Everal-Universal-45535-big

W sprzedaży dostępne są również specjalne farby dla alergików, nie zawierające żadnych substancji uczulających. Sprawdźmy jednak dokładnie, czy na opakowaniu rzeczywiście znajduje się znak potwierdzający, że produkt spełnia wszystkie restrykcyjne wymagania.

Benjamin_Moore_Wiosenna_Natura_zdjecie_produktu

Dla uzyskania efektu ściany innej niż wszystkie, możemy użyć z powodzeniem specjalnych farb do efektów dekoracyjnych. Wystarczy zainspirować się poradnikami bądź też sugestiami producentów, dzięki którym będziemy mogli dobrać odpowiednie zestawienia barw i zastosować specjalne techniki nakładania, dające zamierzony efekt.

Poprzedni artykułCzy gres należy impregnować?
Następny artykułPrzegląd drewnianych posadzek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj