Częstą praktyką w dużych miastach jest adoptowanie strychów kamienic na mieszkania i nowoczesne apartamenty. Podobnie postępują właściciele domów jednorodzinnych, adaptując poddasze na część mieszkalną i urządzając tam na przykład salon czy pokój zabaw dla dzieci. Jakie warunki powinno spełniać poddasze, aby można było na nim urządzić mieszkanie?
Mieszkanie na poddaszu
Jeśli poddasze nie zostało na etapie budowy domu dostosowane do zamieszkania, należy w pierwszej kolejności doprowadzić do niego wszystkie potrzebne media – prąd i wodę czy gaz, a także wykonać podłogę i zabezpieczyć połać dachową. Później można przystąpić do ocieplenia ścian i sufitu oraz pomalowania poddasza. Aby poddasze nadawało się do zamieszkania, musi mieć odpowiednią wysokość.
Według polskiego prawa budowlanego wysokość pomieszczeń mieszkalnych nie może być mniejsza niż 2,5 metra, choć wymóg ten nie dotyczy części mieszkań pod skosami. W przypadku stropów pochyłych ważna jest wysokość średnia pomieszczenia, liczona pomiędzy największą a najmniejszą. Nie powinna ona być mniejsza niż 1,9 metra. Wszystkie pomieszczenia na poddaszu adaptowanym na wnętrza mieszkania muszą być ocieplone, wentylowane i ogrzewane, a ponadto muszą posiadać okna. Nie można stworzyć pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu pozbawionym okien.
Okna dachowe
Wśród okien, jakie można zastosować na poddaszu, wyróżniamy okna do dachów pochyłych, czyli okna połaciowe, z górnym lub dolnym otwieraniem, jak również okna dostosowane do potrzeb montażu w dachu płaskim. Mogą być to specjalne okna do płaskich dachów lub świetliki tunelowe, które również skutecznie doprowadzą światło do pomieszczenia. Okna dachowe, dostosowane pod kątem mieszkań na poddaszach, oferuje na polskim rynku Velux. Ma ona w ofercie okna rekomendowane do różnych pomieszczeń na strychu, także do tych o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki, toalety, pokoje kąpielowe czy też kuchnia. Okna dachowe powinny być wytrzymałe na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a jednocześnie powinny umożliwiać korzystanie z darmowej energii słonecznej w postaci naturalnego oświetlenia czy też z energii cieplnej, służącej do ogrzewania pomieszczeń znajdujących się na najwyższej kondygnacji budynku mieszkalnego.