Jakie płytki do łazienki?

Dziś bierzemy się za łazienkę. Konkretniej za ściany i podłogi. Popularne rozwiązanie? Oczywiście płytki i szczerze nie odchodziłbym daleko w innych kierunkach w tej dziedzinie. Ale od początku.

Serie i kolekcje

Najłatwiej będzie wybrać płytki z jednaj serii, czy kolekcji opracowanej przez danego producenta. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, bez uprzedniego tracenia czasu na odpowiednie dopasowanie, że płytki podłogowe będą idealnie współgrać z tymi ściennymi.

lo_2

Klasa ścieralności

Tak naprawdę na ścianie możemy położyć wszelkiego rodzaju płytki. Z podłogą jest o tyle inna sytuacja, gdyż płytki przeznaczone na to miejsca posiadają określoną przez producenta klasę ścieralności. Dlatego też do łazienki ogólnej, do której wchodzimy w butach warto zastosować płytki III lub IV klasy ścieralności. Do łazienki znajdującej się pry sypialni wystarczy położenie płytek o II klasie ścieralności.

Bezpieczeństwo

Zwróćmy również uwagę na fakt, aby płytki nie były bardzo śliskie. Często producenci stosują specjalne piktogramy informujące o właściwościach produktu. Dzięki temu bez kłopotu zorientujemy się, które płytki są przeznaczone specjalnie na podłogi, odznaczając się działaniem antypoślizgowym.

Kalibracja

Na opakowaniach znajduje się również oznaczenie kalibracji, informujące o różnych rozmiarach poszczególnych płytek. Podany jest nominalny wymiar płytek i odstępstwo od niego, np. +1 oznacza płytkę o milimetr większą, a -2 o 2 milimetry mniejszą. Dlatego jeżeli kupujemy dwa rodzaje płytek, np. w dwóch kolorach, zwróćmy uwagę na to aby miały one jednakową kalibrację.

plytki_2

Ton koloru

Może się również zdarzyć, że zabraknie nam płytek w trakcie montażu, dlatego też upewnijmy się, że ton koloru jest taki sam jak na poprzednim opakowaniu. Może być on określany w różny sposób –jako symbol, litera, cyfra – najważniejsze aby na pudełku w rubryce „ton” znajdował się dokładnie taki sam symbol jak na wykorzystanym opakowaniu.

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.