Każdy dom powinien posiadać zabezpieczenia przeciw niechcianej wilgoci. O tego typu zabezpieczeniach warto pomyśleć przed przystąpieniem do budowy, już na etapie przygotowywania dokumentacji.
Przeglądając projekty domów typowych, lub zlecając wykonanie wymarzonego projektu domu architektowi należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie budynku przed wilgocią.
Prawidłowa ochrona domu przed wilgocią obejmuje staranne zabezpieczenie fundamentów, ścian zewnętrznych oraz pomieszczeń szczególnie narażonych na wpływ wilgoci, głównie łazienki, kuchni, czy też pralni. Izolację przeciwwilgociową stanowi też system drenażowy z hydroizolacją. Nie jest to jednak koniec zabezpieczeń. Jeśli chcemy, aby były one wykonane w pełni należy również zabezpieczyć pas ziemi, który przylega do budynku.
Ważną wskazówką jest fakt, że w odległości przynajmniej metra od ścian budynku nie powinny być sadzone drzewa oraz krzewy, czy też inne rośliny a to dlatego ponieważ wszelka roślinność blokuje odparowywanie wilgoci ze ścian budynku oraz fundamentów. Dodatkowo korzenie mogą uszkodzić ściany budynku.
Wokół domu zamiast zieleni dobrze jest ułożyć pasmo z piasku o grubości kilku centymetrów. Na nim można ułożyć kostkę betonową lub też kamienną. Można ułożyć także opaskę ze żwiru płukanego, keramzytu, grysu bazaltowego, czy też granitowego. Jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny możemy ułożyć opaskę z kostki kamiennej, betonowej lub też z kamienia polnego.
Fundamenty domu jednorodzinnego przez cały rok narażone są na działanie wilgoci, ponieważ pod powierzchnią gruntu zawsze zalegają wody gruntowe. Najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią to drenaż opaskowy, który wykonuje się z perforowanych rur drenarskich. Układa się go na poziomie ławy fundamentowej. Zbiera on wodę, która gromadzi się w obrębie piwnicy a następnie odprowadza ją na bezpieczną dla domu odległość. Wodę można rozprowadzić na wiele sposobów. Można ją rozsączyć po ogrodzie lub też skierować do ogrodowego oczka wodnego. Można również wykonać studnię chłonną. Wodę można odprowadzić też poza teren działki. Odbiornikiem może być system kanalizacji deszczowej, rów melioracyjny lub też inne zbiorniki wodne, które znajdują się w pobliżu domu.
Rury do drenażu możemy wykonać z tworzyw sztucznych. Cechują się one lekkością oraz odpornością na uszkodzenia i dzięki temu są też łatwe w transporcie. Rzadziej, ale również spotykane są rury z kamionki, które układa się z lekkim spadkiem, ponieważ taki układ zapewnia im samooczyszczenie. Rury te trzeba obsypać warstwą żwiru a następnie zabezpieczyć przed zamuleniem.
Jeśli na terenie działki znajduje się woda, trzeba skorzystać z innego rozwiązania. Stosuje się wówczas drenaż odwadniający, który układa się na całym terenie działki. Do jego podstawowych zadań należy osuszenie działki. Najbardziej popularny jest jednak sposób polegający na odwodnieniu liniowym. W grunt działki wkopuje się tzw korytka i ruszty. Korytka przykrywa się rusztami, co wpływa również na estetykę elementów. Stosując ten typ odwodnienia trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniego spadku dna odwodnienia. Zapewnia to właściwy odpływ wody i samooczyszczanie korytek. Im spadek jest mniejszy, tym mniejsza jest powierzchnia terenu, z której to woda spłynie grawitacyjnie do odwodnienia. Korytka wykonuje się ze stali nierdzewnej, stali ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa oraz PCV. Ruszty, które przykrywają korytka, zatrzymują zanieczyszczenia, typu liście, gałęzie. Działka znajdująca się na terenie podmokłym wymaga szczególnej troski i przeprowadzenia badań wód gruntowych, jeżeli chcielibyśmy podjąć się na mniej jakiejś budowy.
Na działanie wilgoci narażone są też zewnętrzne ściany. Działa na nie wilgoć z wnętrza budynku oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne. Przykładowo, deszcz bardzo źle wpływa na elewację. Dlatego dobrze jest wykonać na budynku okapy dachowe oraz wyprofilowane gzymsy elewacyjne. Ściany pokrywa się też specjalnymi preparatami chemicznymi, które to zapobiegają przenikaniu wody i dodatkowo nie blokują paroprzepuszczalności. Zabieg taki wystarczy zastosować raz na 10 lat. Ocieplenie budynku z zewnątrz zapobiegnie zjawisku kondensacji i skraplaniu się pary wodnej.
Istnieją różne sposoby zabezpieczenia domu przed wilgocią. Najlepiej już na etapie projektu zwrócić uwagę na to, na jakim terenie położona jest działka. Czy jest to obszar bardziej narażony na działanie wilgoci.