Jak ogrzewać dom tanio i ekologicznie?

Wysokość corocznych kosztów sezonu grzewczego niejednej osobie spędza sen z powiek – pół biedy, jeśli mieszkamy w bloku i na opłaty za ogrzewanie mieszkania zbieramy tak naprawdę przez cały rok, bo w takiej sytuacji niezależnie od rodzaju zastosowanego rozwiązania grzewczego nasze miesięczne koszty są relatywnie niewysokie i dosyć łatwe do zniesienia. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja tych z nas, którzy mają własny wolnostojący dom, którego powierzchnia zazwyczaj jest nieporównanie większa niż przeciętnego mieszkania w bloku – bardzo rzadko udaje się w każdym miesiącu odłożyć odpowiednią kwotę na poczet przyszłych opłat, ponieważ zawsze znajdą się inne potrzeby i inne, bardziej konieczne w danym momencie wydatki.

Dodatkowym problemem dla właścicieli domów jednorodzinnych są również coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin przez pojedyncze gospodarstwa domowe – w praktyce oznacza to, że tradycyjne piece grzewcze opalane węglem, drewnem, trocinami czy innymi tego rodzaju paliwami nie wchodzą w rachubę jako sensowne i długoterminowe rozwiązanie. Jak zatem można obniżyć koszty ogrzania naszego domu, a jednocześnie zadbać o ochronę środowiska naturalnego nie emitując szkodliwych produktów spalania?

Dobrym i rekomendowanym przez wielu ekologów rozwiązaniem jest zastosowanie pieców opalanych gazem LPG – są one tanie w eksploatacji (wymagają czyszczenia i konserwacji o wiele rzadziej niż instalacje tradycyjne), a ponadto działają niemal bezobsługowo: nasza interwencja jest wymagana jedynie wtedy, kiedy w zbiorniku skończy się paliwo. Dzięki temu koszty ogrzewania domu gazem są naprawdę niskie, szczególnie jeśli porównać je na przykład z ogrzewaniem elektrycznym, a swoistym efektem ubocznym jest całkowity brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne: spalający się gaz LPG nie emituje żadnych szkodliwych substancji ani nie zanieczyszcza wód gruntowych.

Poważną zaletą gazu LPG jest również jego niska cena oraz fakt, że przechowywany jest on na zewnątrz domu w odpowiednim zbiorniku (taki zbiornik może być całkowicie wkopany w ziemię, a tym samym niewidoczny). Rzecz jasna oznacza to dodatkowe koszty, jednak jest to wydatek jednorazowy, który w ogólnym rozrachunku zwraca się bardzo szybko. LPG bardzo łatwo się transportuje, co również nie pozostaje bez wpływu na ogólną wygodę korzystania z tego typu paliwa do instalacji grzewczej w naszym domu, tak więc jeżeli zależy nam na tym, by mądrze zainwestować w przyszłościowe i ekologiczne rozwiązanie pozwalające zredukować wydatki na ogrzewanie domu, instalacja opalana gazem LPG jest naprawdę dobrym wyborem.

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

13 comments

 1. Avatar erzecznikstelmet pisze:

  Witam! Jako przedstawiciel firmy Stelmet zapraszam do wybrania pelletu jako materiału opałowego do ogrzewania. Pellet naszej firmy – Olimp oraz Lava to produkt najwyższej jakości o potwierdzonej certyfikatami wartości kalorycznej. Po zakup zapraszam do naszego sklepu internetowego epellety.pl

  Andrzej Wysocki
  eRzecznik marek Lava i Olimp – pelletu firmy Stelmet

 2. Avatar Alan pisze:

  Ogrzewam dom Olimpem już kolejny sezon i jako praktyk rzeczywiście mogę go polecić. Dobra jakość i korzystna cena stawia go wysoko w rankingu tego rodzaju paliwa.

 3. Avatar Gabryl pisze:

  Pellet przede wszystkim jest ekologiczny, co do mnie najbardziej przemówiło do kupienia go. Zamawiam sobie go na stronie internetowej.

 4. Avatar Matkis pisze:

  Wydaję mi się że żeby nawet było ekologicznie to warto wydac trochę wiecej, ale na rynku można znaleźć pellet który nie jest drogi.

 5. Avatar Lunet pisze:

  Ostatnio kupuję pellet przez sklep internetowy Stelmetu i jest to bardzo wygodne, i szybko mi go przywożą pod dom.

 6. Avatar Krystian pisze:

  Ile sobie liczą za dostawę takiego pelletu ze strony internetowej?

  • Zbigniew Milewski Zbigniew Milewski pisze:

   Cześć Krystian 🙂 Najlepiej bezpośrednio zadzwonić do dostawcy, bo wtedy od razu znasz cenę i możesz uzgodnić warunki transportu 🙂

 7. Krystianie koszt dostawy jednej palety pelletu Lava lub Olimp to zazwyczaj koszt 100zł. Jednak ostateczny koszt dostawy można poznać wypełniając do końca formularz zamówienia w naszym sklepie internetowym epellety.pl

  Andrzej Wysocki
  eRzecznik marek Lava i Olimp – pelletu firmy Stelmet

 8. Avatar waldek pisze:

  a w jakich godzinach dowożony jest pellet z zamówienia ?

 9. Avatar erzecznikstelmet pisze:

  Witam! Szanowni Państwo, obecnie zmawiając pellet Lava oraz Olimp z sklepu internetowego epellety.pl można liczyć na jego darmowa dostawę (jest ona wliczona w cenę zakupu).

  Andrzej Wysocki
  eRzecznik marek Lava i Olimp – pelletu firmy Stelmet

 10. Avatar maro pisze:

  a czy są dodatkowe opłaty np za brak palety na wymianę lub kaucja za paletę ?

 11. Avatar Boguś pisze:

  Pellet kupuję na składzie bo jednak jestem do tego przyzwyczajony i nie ma z tym żadnego problemu. Wybieram sprawdzony z poprzednich lat Olimp bo jest skuteczny w ogrzewaniu i dobrze mi się nim pali.

 12. Avatar ginter pisze:

  moim zdanie tanio i ekologicznie można ogrzewać pompą ciepła. Nie spala się żadnego opału. Takie ogrzewanie jest wygodne. Jedynie co trzeba robić to tylko ustawić sobie temperaturę. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.