Wysokość corocznych kosztów sezonu grzewczego niejednej osobie spędza sen z powiek – pół biedy, jeśli mieszkamy w bloku i na opłaty za ogrzewanie mieszkania zbieramy tak naprawdę przez cały rok, bo w takiej sytuacji niezależnie od rodzaju zastosowanego rozwiązania grzewczego nasze miesięczne koszty są relatywnie niewysokie i dosyć łatwe do zniesienia. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja tych z nas, którzy mają własny wolnostojący dom, którego powierzchnia zazwyczaj jest nieporównanie większa niż przeciętnego mieszkania w bloku – bardzo rzadko udaje się w każdym miesiącu odłożyć odpowiednią kwotę na poczet przyszłych opłat, ponieważ zawsze znajdą się inne potrzeby i inne, bardziej konieczne w danym momencie wydatki.

Dodatkowym problemem dla właścicieli domów jednorodzinnych są również coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin przez pojedyncze gospodarstwa domowe – w praktyce oznacza to, że tradycyjne piece grzewcze opalane węglem, drewnem, trocinami czy innymi tego rodzaju paliwami nie wchodzą w rachubę jako sensowne i długoterminowe rozwiązanie. Jak zatem można obniżyć koszty ogrzania naszego domu, a jednocześnie zadbać o ochronę środowiska naturalnego nie emitując szkodliwych produktów spalania?

Dobrym i rekomendowanym przez wielu ekologów rozwiązaniem jest zastosowanie pieców opalanych gazem LPG – są one tanie w eksploatacji (wymagają czyszczenia i konserwacji o wiele rzadziej niż instalacje tradycyjne), a ponadto działają niemal bezobsługowo: nasza interwencja jest wymagana jedynie wtedy, kiedy w zbiorniku skończy się paliwo. Dzięki temu koszty ogrzewania domu gazem są naprawdę niskie, szczególnie jeśli porównać je na przykład z ogrzewaniem elektrycznym, a swoistym efektem ubocznym jest całkowity brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne: spalający się gaz LPG nie emituje żadnych szkodliwych substancji ani nie zanieczyszcza wód gruntowych.

Poważną zaletą gazu LPG jest również jego niska cena oraz fakt, że przechowywany jest on na zewnątrz domu w odpowiednim zbiorniku (taki zbiornik może być całkowicie wkopany w ziemię, a tym samym niewidoczny). Rzecz jasna oznacza to dodatkowe koszty, jednak jest to wydatek jednorazowy, który w ogólnym rozrachunku zwraca się bardzo szybko. LPG bardzo łatwo się transportuje, co również nie pozostaje bez wpływu na ogólną wygodę korzystania z tego typu paliwa do instalacji grzewczej w naszym domu, tak więc jeżeli zależy nam na tym, by mądrze zainwestować w przyszłościowe i ekologiczne rozwiązanie pozwalające zredukować wydatki na ogrzewanie domu, instalacja opalana gazem LPG jest naprawdę dobrym wyborem.

Poprzedni artykułGabiony jako ogrodowe kosze, murki i siedziska
Następny artykułJak efektywnie oddzielić salon od kuchni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj