Hałas to szkodliwy czynnik dla zdrowia człowieka. Gdy w pomieszczeniu przekracza przewidywane normy to wywołuje najczęściej rozdrażnienie, nerwice a nawet nadciśnienie. Prostym sposobem izolacji mieszkania jest zastosowanie suchej zabudowy, która opiera się na płytach gipsowo-kartonowych. Są łatwe w montażu i można dzięki nim dowolnie modelować przestrzeń, czy to w domu, czy też w biurze lub mieszkaniu. Spełniają wszelkie normy budowlane i skutecznie chronią przed hałasem.

Chcąc dobrze poznać funkcjonowanie takiego rozwiązanie trzeba wiedzieć jak hałas przedostaje się do pomieszczeń. Po pierwsze rozprzestrzenia się dwoma drogami powietrzną i materiałową. Przechodzi przez przegrodę np. ścianę, która powinna nas oddzielać od źródła hałasu albo przez  drogi boczne, którymi mogą tu być elementy instalacji, rury bądź kanały wentylacyjne. Chcąc chronić swój dom przed hałasem trzeba sprawdzić, czy przegrody budowlane mają odpowiednią izolację przed hałasem i czy różnego rodzaju przejścia, otwory są tak zabezpieczone, by nie tworzyć mostków akustycznych. Poniżej przedstawiona została grubość ścianek gipsowo-kartonowych, które najlepiej sobie radzą z wyłapywaniem hałasu:

  • Grubość 50 mm
  • Grubość 100 mm

Płyty gipsowo-kartonowe stanowią plastyczny materiał, który dzięki namoczeniu i odpowiedniemu skrojeniu można dowolnie formować. By zamontować płyty gipsowo-kartonowe  nie potrzeba specjalnych kwalifikacji. Montaż nie jest skomplikowany. Prawidłowo wykorzystany system suchej zabudowy sprawi, że zostaną osiągnięte bardzo zadowalające parametry izolacji akustycznej.

Poprzedni artykułWykończenie ścian w kuchni – mini poradnik
Następny artykułKolorowa Polska – Dekoral Fashion