Może być wiele sytuacji, w których postawienie namiotu magazynowego będzie dobrym rozwiązaniem. Halę taką stawiamy na swoim terenie, by na przykład zorganizować ceremonię ślubną, skromniejsze wesele lub zorganizować bankiet. Innymi możliwościami jest użycie ich jako obiektu militarnego lub sportowego. Niemniej jednak również przedsiębiorstwa decydują się na postawienie hali namiotowej, ponieważ często brakuje im miejsca do składowania towaru.

Warto zaznaczyć, że hale namiotowe nie są budowlą stałą, można je w każdej chwili zdemontować lub przestawić w inne miejsce. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie tymczasowe, na przykład na czas budowy hali magazynowej czy produkcyjnej. Takie działanie pozwala również obniżyć koszty, ponieważ namioty można wypożyczyć – nie trzeba ich od razu kupować.

Jest kilka rodzajów hal namiotowych, które różnią się kształtem, przeznaczeniem oraz ceną:

  • Hale targowe
  • Hale łukowe
  • Hale koncertowe
  • Hale warsztatowe
  • Hale wystawiennicze

Od czego zacząć decydując się na halę namiotową?

Z początku warto zapoznać się z przepisami prawnymi. Trzeba być czujnym i rozróżniać ogłoszenia mówiące o „całorocznych” oraz „tymczasowych” halach. W przypadku pierwszych, owszem może korzystać z niej dłużej i w różnych warunkach atmosferycznych, jednak wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy więc skupić się na hali tymczasowej. Która według prawa nie jest obiektem budowlanym stale połączonym z gruntem, czyli nie jest to budynek i nie wymaga pozwolenia. Jedyną formalnością jest złożenie stosownego zgłoszenia do urzędu z informacją o użytkowaniu namiotowej konstrukcji.

Hale tymczasowe nazywana są tak, ponieważ od momentu zgłoszenia mogą stać w wybranym miejscu maksymalnie 120 dni, według art. 30 ust. 1 ustawy o prawie budowlanym. Jeżeli czas ten jest niewystarczający można namiot przesunąć o metr czy nawet kilku centymetrów i ponownie złożyć wniosek.
Hala namiotowa według prawa (art. 3 pkt 3 prawa budowlanego) nie jest uważana za budynek ani obiekt małej architektury, jednak opisywana jest jako obiekt budowlany. Dlatego właśnie, gdy jego postawienie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu od nieruchomości.

Podsumowując, hale namiotowe są dobrym i niedrogim rozwiązaniem tymczasowym dla firm, które oczekują na budowę hal magazynowych czy produkcyjnych. Postawienie namiotu nie wymaga skomplikowanej procedury, jednak nie zapewnia także tak komfortowych warunków jak hala stalowa.

Poprzedni artykułZestawy wypoczynkowe na taras
Następny artykułSkrzynie ogrodowe – wielofunkcyjne rozwiązania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj