Gabiony czyli stalowe kosze wypełniony najczęściej kamieniami, w rękach architektów stają się nie tylko stabilnymi ogrodzeniami, ale także atrakcyjnymi elementami aranżacji ogrodów i tarasów.
Standardowy gabion wykonany z metalowej siatki, ma zwykle szerokość od 20 do 50 cm i jest wypełniony dużymi kamieniami, grubym żwirem albo innym stabilnym materiałem. Gabion najczęściej ma formę prostopadłościanu, ale dostępne są również tzw. trapiony o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami, świetne do wznoszenia stabilnych, solidnych murów.
Lista pomysłów na zastosowanie gabionów jest wprost nieograniczona. Z metalowych koszy pełnych kamieni można stworzyć efektowne ogrodzenie będące barierą nie tylko dla spojrzeń, lecz również dla hałasu przed samochodami.
Gabion wypełniony ziemią, sprawdzi się jako ekologiczny kosz do ogrodowych kwiatów i nada otoczeniu industrialny charakter. Gabinową konstrukcję możemy wypełnić kamieniami w różnych kolorach, które będą układały się w deseń a całość stworzy niepowtarzalne ogrodzenie. O atrakcyjności kosza decyduje głównie jego zawartość i nasza wyobraźnia.
Ważne, żeby projekt pasował do otoczenia i tworzył z nim spójną całość. Do budowy kosza możemy wykorzystać ten sam materiał, który służył nam do budowy domy i ogrodu np. cegły, czy kostka brukowa.
Architekci coraz częściej wykorzystują gabiony w ekologicznych projektach tarasów i kącikach do relaksu. Można je zastosować jako stoły, siedziska, ławy, a nawet grille. Dużą zaletą takich konstrukcji (zwłaszcza tych wypełnionych kamieniami lub innym ciężkim materiałem) jest stabilność; w czasie porywistego wiatru trzymają się podłoża. Ich plusem jest też prosty montaż. Producenci dostarczają je ułożone płasko na palecie, przeważnie w zestawach z elementami niezbędnymi do montażu. Atutem gabionów jest również to, że można łatwo je zdemontować lub wypełnić innym materiałem w przypadku zmiany aranżacji otoczenia.