Czym jest finishparkiet?

Dzisiaj krótko i treściwie na temat coraz częściej pojawiającego się przy okazji wykańczania wnętrz określenia jakim jest finishparkiet. W pierwszym skojarzeniu jednoznacznie nazwa wskazuje na sferę podłogową i oczywiście, tej sfery właśnie dotyczy.

Finishparkiet to nic innego jak dwuwarstwowe, drewniane elementy, które uprzednio zostały wyszlifowane i odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej sprzedawane są jako pojedyncze klepki parkietowe o przeciętnej długości od 42 do 49 cm, szerokości 7 cm i grubości 1,1 lub 1,4 cm. Wierzchnia warstwa użytkowa to z reguły grubość 3,5 lub 6,5 mm i wykonywana jest z różnych klas i gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Dolna warstwa występuje najczęściej jako krajowe drewno liściaste, jakim jest dąb lub buk.

Pamiętajmy też, że posadzka z finishparkietu musi być przyklejona do podłoża! Nie może ona być układana jako podłoga pływająca, ponieważ to znacząco wpływa na jej trwałość i eksploatację. Posadzki nie musimy poza tym dodatkowo zabezpieczać, ponieważ drewno pokryte jest pięcioma lub też siedmioma warstwami lakieru. Równie dobrze może być ona uprzednio olejowana. W obu przypadkach sprawdzi się bardzo dobrze.

 warstwa

Marek Adamczyk

O autorze Marek Adamczyk

Jestem fanem nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań dla domu. Doradzam, jak usprawnić i uatrakcyjnić sobie domowe życie. Śledzę, co nowego słychać w świecie farb, tynków, drzwi, okien, etc. i sprawdzam, jak to się sprawdzi na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.