No właśnie, czy impregnacja gresu rzeczywiście jest konieczna? Krótkie pytanie, to i krótka odpowiedź – oczywiście należy to zrobić, w przypadku, gdy posadzka jest wykończona z naturalnego gresu polerowanego.

Dlaczego impregnowanie gresu jest ważne?

Dlaczego impregnacja gresu jest konieczna? Ponieważ jest on bardziej nasiąkliwy niż inne rodzaje gresu, dlatego też łatwiej ulega zaplamieniu. Niestety, powstałe plamy, które wnikają w głąb płytek bardzo trudno później usunąć. Z tego powodu tak ważne jest zabezpieczenie gresu specjalnymi środkami, które wypełnią mikropory i zmniejszą ryzyko powstania trwałego zabrudzenia.

impregnacja-gres

Jakie środki stosować do impregnacji gresu?

Przede wszystkim środki ochronne, które wyprodukowano na bazie wody, rozpuszczalników, wosków lub olejów. Bardzo dobre jakościowo i warte polecania są produkty marki Sopro. Pierwszym krokiem przed impregnowaniem gresu jest usunięcie pozostałości fugi i klejów.

Impregnacja gresu – krok po kroku

  1. Nakładamy na powierzchnię płytek warstwę specjalnego preparatu, czekamy 30-60 minut i usuwamy pozostałości za pomocą szczotki i wody.
  2. Gres polerowany pokrywamy równą warstwą nierozpuszczalnego preparatu (np. Sopro ffp 719) i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
  3. Codzienna pielęgnacja gresu polega głównie na czyszczeniu przy pomocy zwykłych detergentów zgodnie z wskazówkami na opakowaniu.
  4. Jeśli na gresie pojawi się plama z kawy, soku lub wina trzeba użyć detergentów bezpośrednio na zabrudzeniu – ważne nie rozcieńczamy! Dopiero po wyschnięciu zmywamy przy użyciu mokrej gąbki.

Jaki gres nie wymaga impregnowania?

Impregnowania nie wymaga natomiast gres techniczny niepolerowany, ponieważ jego twardość i nasiąkliwość jest porównywalna do granitu. Podobnie jest w przypadku gresu szkliwionego i porcelanowego. Pierwszy jest już uprzednio zabezpieczony warstwą szkliwa, drugi natomiast – mocno sprasowany, przez co jego nasiąkliwość jest bardzo mała.

Jeżeli zastanawiacie się, jaki gres najlepiej zakupić warto skorzystać z oferty sklepów internetowych, gdzie znajdziecie naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju gresu i płytek ceramicznych czołowych polskich producentów.

Jeżeli masz pytania odnośnie artykułu “Impregnacja Gresu” – zadaj je w komentarzach – odpowiemy.

Poprzedni artykułBudujemy ścianki działowe
Następny artykułKupujemy farbę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj