Czy gres należy impregnować?

No właśnie, czy impregnacja gresu rzeczywiście jest konieczna? Krótkie pytanie, to i krótka odpowiedź – oczywiście należy to zrobić, w przypadku, gdy posadzka jest wykończona z naturalnego gresu polerowanego.

Dlaczego impregnowanie gresu jest ważne?

Dlaczego impregnacja gresu jest konieczna? Ponieważ jest on bardziej nasiąkliwy niż inne rodzaje gresu, dlatego też łatwiej ulega zaplamieniu. Niestety, powstałe plamy, które wnikają w głąb płytek bardzo trudno później usunąć. Z tego powodu tak ważne jest zabezpieczenie gresu specjalnymi środkami, które wypełnią mikropory i zmniejszą ryzyko powstania trwałego zabrudzenia.

impregnacja-gres

Jakie środki stosować do impregnacji gresu?

Przede wszystkim środki ochronne, które wyprodukowano na bazie wody, rozpuszczalników, wosków lub olejów. Bardzo dobre jakościowo i warte polecania są produkty marki Sopro. Pierwszym krokiem przed impregnowaniem gresu jest usunięcie pozostałości fugi i klejów.

Impregnacja gresu – krok po kroku

 1. Nakładamy na powierzchnię płytek warstwę specjalnego preparatu, czekamy 30-60 minut i usuwamy pozostałości za pomocą szczotki i wody.
 2. Gres polerowany pokrywamy równą warstwą nierozpuszczalnego preparatu (np. Sopro ffp 719) i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
 3. Codzienna pielęgnacja gresu polega głównie na czyszczeniu przy pomocy zwykłych detergentów zgodnie z wskazówkami na opakowaniu.
 4. Jeśli na gresie pojawi się plama z kawy, soku lub wina trzeba użyć detergentów bezpośrednio na zabrudzeniu – ważne nie rozcieńczamy! Dopiero po wyschnięciu zmywamy przy użyciu mokrej gąbki.

Jaki gres nie wymaga impregnowania?

Impregnowania nie wymaga natomiast gres techniczny niepolerowany, ponieważ jego twardość i nasiąkliwość jest porównywalna do granitu. Podobnie jest w przypadku gresu szkliwionego i porcelanowego. Pierwszy jest już uprzednio zabezpieczony warstwą szkliwa, drugi natomiast – mocno sprasowany, przez co jego nasiąkliwość jest bardzo mała.

Jeżeli zastanawiacie się, jaki gres najlepiej zakupić warto skorzystać z oferty sklepów internetowych, gdzie znajdziecie naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju gresu i płytek ceramicznych czołowych polskich producentów.

Jeżeli masz pytania odnośnie artykułu „Impregnacja Gresu” – zadaj je w komentarzach – odpowiemy.

Artykuł wyszukany po frazach:

 • impregnacja gresu
 • impregnat gresu szkliwionego
Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

5 comments

 1. Avatar Leonard pisze:

  Mam położone płytki gres techniczny, jasny kolor. Bardzo się brudzą. Czym je zaimpregnować. Za poradę z góry bardzo dziękuję.

 2. Avatar Anonim pisze:

  tylko środkiem ochronnym

 3. Avatar Daria pisze:

  Gres szkliwiony polerowany – impregnowac?
  Na. Stronie jest napisze ze nie. Jest zaimpregnowany

 4. Avatar Zenon pisze:

  Co jaki czas należy kłaść nową powłokę impregnującą? Rok, dwa?
  Czy produkt do czyszczenia fug (woda, butoksyetanol, pH 11) może odbarwić płytki z gresu polerowanego impregnowanego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.