Być może niektórzy z Was zastanawiali się kiedyś, na czym polega cyklinowanie bezpyłowe, bądź inne metody renowacji podłóg. Cyklinowanie to nic innego, jak szlifowanie parkietu maszyną szlifującą, nazywaną cykliniarką. Ma na celu zdarcie wierzchniej warstwy, jaką jest zniszczona warstwa, drewna. Po wstępnym szlifowaniu grubymi gradacjami papierów ściernych wykańcza się powierzchnię celem osiągnięcia wymaganej gładkości. Po szlifowaniu cykliniarką następuje kolejny etap szlifowania – polerowanie.
Warto również wspomnieć, że najlepiej stosować lakiery dwuskładnikowe, poliuretanowe, wodorozcieńczalne, które przeznaczone są do lakierowania podłóg drewnianych. Po zastosowaniu tego typu lakierów podłoga jest odporna na duże obciążenia mechaniczne, ścieranie i zarysowania a także na wodę czy innego rodzaju płyny. Warstwa lakierowa nie żółknie pod wpływem światła słonecznego dzięki czemu uzyskany kolor zostaje niezmieniony przez wiele lat. Jego formuła jest ekologiczna, przyjazna dla środowiska, co ma także wpływ na jego delikatny zapach oraz szybkość schnięcia.
W ciągu ostaniach kilku lat coraz większą popularność zdobywają posadzki dekoracyjne, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie wymagają tak dużej ingerencji jak cyklinowanie po kilku latach użytkowania.
Jedną z najważniejszych czynności wykonywanych w początkowej fazie renowacji stanowi konsultacja klienta ze specjalistą. Ważne jest aby dokładnie przemyśleć przyszły kolor podłogi, w tym celu pomóc nam mogą wykonywane próbki na podłodze. Wybór lakieru czy oleju jest jeszcze ważniejszy, gdyż wpływa to później na efekt oraz na dalszą pielęgnację. Warto więc zapoznać się z paletą barw, rodzajami lakierów i olejów a przede wszystkim warto posłuchać rad specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.