Często zdarza się, że z biegiem czasu pragniemy wprowadzić pewne zmiany w naszym mieszkaniu by zwiększyć jego funkcjonalność, bądź też poprawić wygląd. Niejednokrotnie również chcemy zrobić coś więcej, np. decydując się na podział jednego pomieszczenia na dwa zupełnie inne. Wtedy warto postawić na budowę ścianek działowych, które najlepiej sprawdzą się w tego typu rozwiązaniach.
Z czego budować ściany działowe?
Najprostszą odpowiedzią na to pytanie będą materiały gwarantujące stabilność konstrukcji, jej trwałość, wytrzymałość, sztywność a także wysoką izolację akustyczną. Pamiętajmy jednak, że w tej kwestii dochodzą jeszcze inne dodatkowe kryteria, takie jak szybkość budowy, koszty, ekipa remontowa, czy możliwość wyburzenia innej ściany, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Tradycyjnym wyborem są jednak ściany murowane. Przeważnie materiał używany w przypadku tego typu rozwiązania jest taki sam jak przy ścianach nośnych. Działówki można również zbudować z technologii szkieletowej. Wówczas ruszt nośny postaje z profili stalowych, a jego okładziną są płyty gipsowo – kartonowe, płyty drewnopodobne, czy gipsowo – włóknowe. Równie dobrze sprawdzą się płyty drewnopochodne bądź deski. Zalety? Z całą pewnością szybsza budowa, mniejsze obciążenie dla stropu, a także możliwość szybkiego demontażu. Trwałość oczywiście mniejsza niż w przypadku ścian murowanych.
Przed czy po zrobieniu stropu?
Z założenia ścianki działowe nie powinny przenosić obciążeń ze stropu ani też innych elementów konstrukcyjnych domu, ponieważ od tego są ściany nośne. Tak naprawdę rola działówek to przede wszystkim wytyczania w części lub całości poszczególnych pomieszczeń. Tak więc budujemy je wtedy, gdy prace nad stropami zostaną już zakończone.
Kwestia fundamentów
Wielu wykonawców proponuje rozwiązanie obejmujące oddzielne fundamenty lub inne wzmocnienia pod parter ścian działowych. Nie jest to jednak obowiązkowe, ponieważ działówki znajdą wystarczające oparcie na dobrze zrobionej podłodze, ważne by posypka pod podłogą była starannie ubita. Jeżeli chcemy, możemy oczywiście skorzystać z położenia specjalnych fundamentów, jednak pamiętajmy, że zwiększy to odrobinę czas i koszt budowy.
To oczywiście tylko mała część niezbędnika dotyczącego budowy ścianek działowych. Być może w kolejnych artykułach opiszę nieco procedurę ich stawiania, zmiany materiałów, czy połączeń ścianek ze słupami. Poniżej jeden z wielu ciekawych filmików instruktażowych, jak prawidłowo postawić tego typu ściankę.