Często brak przestrzeni w domu zmusza nas do zastanowienia się nad jego rozbudową bądź też całkowitą zmianą miejsca zamieszkania. Jednak czy aby na pewno powinniśmy od razu podejmować tego typu decyzje, jeżeli może okazać się, że spora przestrzeń do wykorzystania jest w zasięgu naszej ręki?

Okazuje się, że często nie zdajemy sobie sprawy, że strych w naszym domu jest idealnym miejscem, które możemy spokojnie zagospodarować na różnego typu pomieszczenia. A co jeżeli nie mamy domu lecz małe mieszkanie i marzymy o wyprowadzce w inne miejsce, które zapewni nam wystarczająco dużo wolnej przestrzeni? Wtedy spokojnie możemy rozejrzeć się za ofertami sprzedaży strychów gotowych do adaptacji. Często taki krok wymaga od nas wytrwałości i determinacji, gdyż z reguły nie jest łatwo zaleźć takie miejsce (zwłaszcza w korzystnej dla nas lokalizacji, czy o odpowiednim metrażu). Poza tym najlepszym rozwiązaniem będzie również zwrócenie się z prośbą oceny całej inwestycji do architekta (polecam kolegów po fachu z archinfo), który dokładnie określi jakie warunki i procedury powinniśmy spełniać oraz jaki nakład pracy musimy włożyć w remont zakupionego poddasza.

Jakie poddasze?

Istnieje kilka rodzajów poddaszy, które nadają się do adaptacji na miejsce do zamieszkania. Mogą one znajdować się w domkach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych (np. wielorodzinnych zabudowach) lub też w budynkach, które posiadają przeznaczenie gospodarcze lub przemysłowe. O ile w pierwszym przypadku nie powinniśmy mieć problemów z odpowiednim dostosowaniem pomieszczenia do reszty budynku, o tyle w przypadku pomieszczenia gospodarczego czeka nas szereg prac mających na celu zmianę sposobu użytkowania budynku. Adaptując poddasze możemy powiększyć nasze istniejące mieszkanie, przekształcić je na dwupoziomowe lokum, bądź też stworzyć zupełnie nowy lokal mieszkalny. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wkładu pracy w dane działanie.

Jakie wymagania powinno spełniać poddasze do adaptacji?

Najistotniejszym czynnikiem kwalifikującym dane poddasze do adaptacji jest jego wysokość. Jeżeli nie spełnia ona danych wymagań, możemy spokojnie podnieść dach. W praktyce podniesienie dachu oznacza rozbiórkę tego istniejącego, nadmurowanie lub też wykonanie całkowicie od nowa ścian zewnętrznych lub też ułożenie nowej konstrukcji dachowej.

Jaka jest właściwa wysokość poddasza nadającego się do adaptacji. W przypadku budynków mieszkalnych przyjmuje się, że pokoje powinny mieć co najmniej 2,5 metra wysokości. W przypadku stropów pochyłych wysokość średnia liczona jest między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie powinna być mniejsza niż 1,9 m. Pamiętać należy również o tym, że powierzchnię podłogo poniżej tej wysokości nie wlicza się do powierzchni użytkowej.

poddasze (1)

Przy planowaniu poddasza nie sprawdzą się rozwiązania standardowe, przyjęte według wcześniej ustalonych kryteriów. Każde miejsce wymaga indywidualnego podejścia oraz kreatywności tak, aby plan mieszkania uwzględniał wszystkie niezbędne aspekty: odpowiednie doświetlenie, uwzględnienie stałych elementów konstrukcji dachu, nowe schody, dopasowanie skosów, okien, ścian działowych itp.

Izolacja poddasza           

Poddasze zakwalifikowane do adaptacji powinno spełniać takie same wymogi jak inne budynki mieszkalne. Pamiętajmy, że od stycznia 2014 weszły w życie nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,25 W/(m2-K) dla ścian zewnętrznych oraz 0,20 W/(m2-K) dla ścian wewnętrznych.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji dachu jest wełna mineralna montowana pomiędzy krokwiami. W zależności od rodzaju użytego materiału oraz producenta wełny aby osiągnąć minimalną izolacyjność potrzebujemy ok. 18 – 22 cm warstwy. Dokładnie taki sam efekt cieplny osiągniemy przy zastosowaniu pianki poliuretanowej o grubości ok. 11 cm. Izolacji termicznej powinny zostać poddane również same krokwie, aby nie stanowiły one słabszych punktów w naszym dachu.

izolacja

Oprócz izolacji cieplnej powinniśmy również w przypadku adaptacji poddasza pamiętać o odpowiedniej izolacji akustycznej. To jaką technologię wybierzemy zależy już tylko i wyłącznie od rodzaju stropu. Najlepszym rodzajem stropu tłumiącym dźwięki są stropy masywne (np. o konstrukcji monolitycznej żelbetowej) a najsłabiej dźwięki tłumią stropy drewniane. Z uwagi na występowanie dwóch rodzajów hałasu (dźwięki powietrzne oraz dźwięki uderzeniowe) warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór materiałów do izolacji. W przypadku pierwszej grupy dźwięków świetnie sprawdzą się materiały o porowatej strukturze, takie jak np. wełna mineralna. Drugi rodzaj dźwięku skutecznie wyciszymy stosując materiały o dużej masie + materiały dużej sprężystości. Takie połączenie sprawdzi się tutaj najlepiej.

Dobrze zaprojektowane poddasze z pewnością odwdzięczy się niebywałym klimatem oraz jedyną w swoim rodzaju stylistyką wnętrza. Poza tym odpowiednia ekspozycja konstrukcji dachowej sprawi, że każdy będzie z podziwem spoglądał na nasze mieszkanie i z pewnością nie przejdzie obok niego obojętnie.

Poprzedni artykułABC naprawy i montażu konstrukcji betonowych
Następny artykułPraktyczne i efektowne okładziny ścienne