montyaz-półki

Samodzielny montaż półek na ścianę – krok po kroku

Półki są uniwersalnym elementem w niemal każdym pomieszczeniu. Dodatkowa, łatwo dostępna przestrzeń jest świetnym rozwiązaniem w salonie, kuchni czy łazience. Wybór półek powinien być zależny od wielkości pomieszczenia oraz jego stylizacji. Montaż zazwyczaj jest dosyć prosty, potrzebne są wiertarka, wsporniki kątowe, kołki rozporowe oraz wkręty. Istnieje kilka sposobów montowania półek, a na popularności zyskują te z niewidocznymi mocowaniami. Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak wykonać półki na ścianie oraz te bardziej kłopotliwe – we wnękach.

Półki z tradycyjnym montażem

Po ustaleniu wysokości na jakiej półka ma się znajdować, zaznaczamy na tylnej krawędzi miejsca na otwory. Następnie na ścianie również zaznaczamy punkty na wkręty i sprawdzamy poziomicą czy są one na jednakowej wysokości. Wiertarką wykonujemy otwory dostosowując średnicę wiertła do kółka rozporowego. Podczas tej czynności należy co jakiś czas wycofywać wiertarkę, aby popiół mógł swobodnie wypaść. Później w miejscach tych umieszczamy uchwyty i przykręcamy kluczem (oczkowym, płaskim lub nasadowym). Może zdarzyć się sytuacja, że ściany będą wykonane sz twardego materiału, jak na przykład beton, więc niezbędne wówczas będzie użycie diamentowego wiertła koronowego lub wiertarki udarowej.

Po wykonaniu powyższych czynności sprawdzamy poziomicą czy wysokość dwóch punktów się zgadza i dokręcamy wkręty aż napotkamy opór. Na koniec zakładamy półkę na uchwyty i upewniamy się czy dokładnie i równomiernie przylega do ściany.

Montaż półek we wnękach

Wnęki w ścianach często wykorzystywane są jako przestrzeń na dekoracje. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie półek między ściankami, aby uzyskać dodatkowy regał. W tym celu, półki przed montażem należy pomalować farbą akrylową, najlepiej w kolorze ściany we wnęce. Do dalszych czynności niezbędne będę kątowniki, śruby, poziomica oraz metrówka. Następnie postępujemy podobnie jak podczas montażu półek tradycyjnych. Na ścianach zaznaczamy punkty przy pomocy poziomicy i metrówki. W otworach umieszczamy kołki i przykręcamy śruby.

 

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.