Doczyszczanie dywanu

Dywany dekoracyjne – jak wybrać wzór, materiał oraz wymiar?

Dywan pokrywający całą podłogę być może nie jest już najpopularniejszym rozwiązaniem, jednakże modele dekoracyjne wciąż potrafią całkiem odmienić wnętrze i są ulubionym elementem aranżacji wielu projektantów. Dywany powinny pasować do charakteru mieszkania, dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad kompozycją kolorów, wzorów oraz kształtem.

Dywany najczęściej umieszczane są w salonie oraz sypialni. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, by uzyskać doskonałą aranżację wnętrz. Przede wszystkim dywan powinien pasować do podłogi, stanowić pewną spójność, zachowując przy tym najwyższy poziom estetyki.

Dywan jednokolorowy czy designerski wzór?

Takie pytanie zapewne stawiają sobie wszyscy na samym początku poszukiwań. Dywan w jednym kolorze z pewnością jest prostszym wyzwaniem, który idealnie podkreśli kolor przewodni w danym pomieszczeniu. Na przykład w mieszkaniu w stylu skandynawskim czy nowoczesnym, wybór dywanu o jednolitym designie będzie znacznie lepiej pasował, niż skomplikowane wzory geometryczne wykorzystujące całą paletę barw. Ponadto, dobrze sprawdzą się kolory kontrastujące ze sobą, stanowiące wyraźny akcent w salonie czy sypialni.

Natomiast, jeżeli możemy sobie pozwolić na większą dowolność, warto wybrać dywany zróżnicowane kolorystycznie i charakteryzujące się ciekawą fakturą. Chcąc wzbogacić wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na kontrast wzoru z rodzajem podłogi, mebli oraz ścian. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku różnych dekoracji w jednym kolorze, na przykład zielone poduszki, zasłony w oknie oraz niewielki dywanik koło kanapy. Wtedy zachowamy spójność i estetykę, a pomieszczenie stanie się bardziej przyjazne dla oka.

dywany-dekoracyjne

Jak ułożyć dywan w pokoju?

W sypialni najlepiej prezentują się modele, które umieszczone pod łóżkiem będą równomiernie otaczały mebel. W salonie natomiast przynajmniej dwie nogi foteli oraz sofy powinny znajdować się na dywanie. Najlepiej unikać konfiguracji dywanu pod stolikiem kawowym, który kończyłby się tuż przed kanapą, ponieważ nie wygląda to zbyt dobrze i nie jest to komfortowe rozwiązanie. W tym celu wielkość dywanu należy dostosować do układu mebli w pomieszczeniu.

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.