Ogrzewanie podłogowe to ostatnio iście gorący temat nie tylko wśród budowniczych nowego domu. Nie da się ukryć, że wielu jawi się ono jako rozwiązanie nowoczesne, komfortowe i zarazem ekonomiczne. Czy tak jest w istocie?

Ciepło i wygodnie

Ogrzewanie podłogowe, zwane też płaszczyznowym, polega na zamontowaniu instalacji grzewczej pod podłogą. Dzięki temu unikamy konieczności montażu zabierających przestrzeń grzejników, a dodatkowo zapewniamy sobie i swojej rodzinie przyjemne ciepło pod stopami. To nie wszystkie zalety tej metody. Ogrzewanie podłogowe wymaga jednak odpowiedniego planowania zanim jeszcze przystąpimy do budowy. Przy zdecydowaniu się na ten rodzaj ocieplania budynku powstaje bowiem kilka problemów, którym zaradzić trzeba już podczas projektowania nowego domu.

Mniej paliwa, więcej wydajności

Zalety „podłogówki” docenią te osoby, którym zależy zarówno na zmniejszeniu kosztów utrzymania budynku, jak również codziennym komforcie użytkowania. Ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia bowiem bardzo korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Ciepło zostaje przy stopach, które w największym stopniu odpowiadają za odczuwalne ciepło. Głowie zaś jest chłodniej, co pozytywnie wpływa na zdrowie i myślenie. Dzięki tej charakterystyce możliwe jest również zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzewania. Odczuwalna temperatura jest wyższa, zatem w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogę temperatura może być o 2-3 stopnie niższa. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom zamierzamy wyposażyć w kocioł gazowy. Surowiec ten ma bowiem niższą wydajność energetyczną od węgla czy pellet, zatem każde obniżenie temperatury znacząco zmniejszy ogólne zużycie paliwa. Dzięki dość niskiej temperaturze, jakiej do sprawnego działania wymaga instalacja podłogowa, możliwe jest również podłączenie jej do pompy ciepła – istotnie przyczyni się to do obniżenia kosztów ogrzewania.

Trzymaj temperaturę na poziomie

Przy ogrzewaniu podłogowym należy też wspomnieć o równomiernym rozkładzie ciepła w całym pomieszczeniu. Docenią to zwłaszcza te osoby, których dom składa się z dużego, otwartego salonu o wysokim suficie. Ciepło nie będzie „uciekać” do góry pokoju w tak dużym stopniu, jak miałoby to miejsce przy korzystaniu z kaloryferów. Odpowiednio wykonana „podłogówka” w domu o dobrej izolacji termicznej będzie też przez długi czas utrzymywać ciepło. Warto też nadmienić, że ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na utrzymanie porządku w pomieszczeniach. Odmienna od standardowej, mniej dynamiczna cyrkulacja powietrza sprawia, że drobiny kurzu nie unoszą się w powietrzu i nie „wędrują” pomiędzy powierzchniami. Na pewno spodoba się to każdej dążącej do perfekcji pani domu.

Ogrzewanie podłogowe nie bez wad

Główną wadą ogrzewania podłogowego jest konieczność rozplanowania jej już na etapie projektu. Nie można też nie wspomnieć o dodatkowych kosztach budowy domu, jakie nastręcza ta metoda. Do założenia instalacji podłogowej wymagany jest o kilka centymetrów wyższy poziom, co oznacza więcej betonu przeznaczonego na wylewkę. Dodatkowo dochodzi odpowiednia izolacja termiczna zarówno budynku, jak i samej posadzki, dzięki której system będzie działał wydajnie. Dlatego też na ogrzewanie podłogowe należy zdecydować się najpóźniej wtedy, gdy dom stoi w stanie surowym – później będzie już na nie za późno. Również początkowy koszt wykonania instalacji jest o kilkadziesiąt procent wyższy od klasycznych grzejników. Ta inwestycja zwróci się jednak po kilku latach w postaci niższych kosztów ocieplania budynku. Ostatni minus to niemożność ustawiania na większych mebli w miejscu przebiegu systemu. Przylegające do podłogi sprzęty o dużym rozmiarze będą blokować uwalnianie ciepła. Dlatego też przy „podłogówce” brodziki, szafy typu komandor i podobne wyposażenie będą zamontowane już na stałe. Rozwiązaniem kompromisowym jest stosowanie mebli, które nie stoją bezpośrednio na podłodze, a np. na nóżkach.

Poprzedni artykułKawalerka czy apartament w Łodzi – w co lepiej zainwestować?
Następny artykułJak odnowić grzejnik?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj